KULTURA V KARANTÉNĚ – Máte vstupenky na akci, která se kvůli koronaviru nemohla uskutečnit? JAK POSTUPOVAT? Předprodejní místa jsou od 12. 10. 2020 dočasně uzavřena. KONTAKTY

Kalendář akcí

Duben 2021
  
PoÚtStČtSoNe
29Po30Út31St1Čt23So4Ne
5Po6Út7St8Čt910So11Ne
12Po13Út14St15Čt1617So18Ne
19Po20Út21St22Čt2324So25Ne
26Po27Út28St29Čt301So2Ne

O Besedě

Překrásná novorenesanční budova Měšťanské besedy se secesní výzdobou je už přes 100 let živým centrem plzeňské kultury. Postavit ji nechal plzeňský spolek měšťanů v roce 1901, aby se rázem stala srdcem kultury ve městě.

Po rozsáhlé rekonstrukci dokončené v roce 2005 nabízí Měšťanská beseda nejreprezentativnější prostory ve městě pro konání nejrůznějších typů společenských a kulturních akcí. Přímo v historickém centru města se v jejích sálech a saloncích takřka denně konají koncerty, divadelní představení, plesy, večírky, filmové projekce, festivaly, přednášky, konference, školení nebo akce pro děti.

Unikátní historické prostory s několika sály a salónky, kinem, divadlem a kavárnou jsou přizpůsobeny náročným požadavkům na pořádání akcí.

Celková kapacita všech sálů je přes 1000 osob a odehrává se v nich na 2000 akcí ročně.

Zajímavosti z historie

Vynálezce František Křižík se za svého pobytu v Plzni zasloužil o to, že Velký sál Měšťanské besedy měl od samého počátku elektrické osvětlení. V roce 2004 po něm byl pojmenován Křižíkův salónek, který po rekonstrukci vznikl z původního ateliéru amatérských výtvarníků.

Klostermannův salónek u Velkého sálu se původně jmenoval Malá dvorana. Ta byla přejmenovaná po spisovateli Karlu Klostermannovi, jehož oblíbeným místem byla kavárna Měšťanské besedy. Podle pamětníků tu sedával, balil si své cigarety a vypravoval o milované Šumavě, kde se odehrávají příběhy jeho venkovské prózy.

První československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk zavítal do Měšťanské besedy 2. října 1921 poté, co se s premiérem, ministry a předsedou parlamentu zúčastnil položení základního kamene Masarykovy školy na Pražském předměstí a veřejného cvičení Dělnické tělovýchovné jednoty na dostihovém závodišti v dnešních Štruncových sadech. Při této příležitosti si nenechal ujít návštěvu Měšťanské besedy, která v té době slavila 20leté výročí svého fungování.

Český herec a spisovatel Miroslav Horníček dokonce na Měšťanskou besedu vzpomíná v jedné ze svých knih: „Ano, byl jsem chlapcem, kromě nedělí, kdy mne matka oblékala za hocha a vedla na promenádu. Tato se konala každou neděli dopoledne před budovou Měšťanské besedy a spočívala v pomalém obcházení záhonů, mezi nimiž stála vojenská hudba a hrála takové ty citové věci. Chodilo se pomalu, lidí přibývalo, zástup byl sevřený a hustý, nad květinami šuměly vodotrysky a nad hlavami se vznášela vášeň Lehárova jako růžový mrak plný voňavky.“