Swing 21. století zazní v Besedě
Už v pondělí večer to v Besedě rozbalí partička skvělých jazzmanů v čele s Janem Smigmatorem. Přijďte si poslechnout swing 21. století a taky jejich nové album Murphyho zákon. A než se k nám vydáte, můžete si přečíst rozhovor právě s Janem Smigmatorem.
Turné vám odstartuje za dva dny, tak jak se na živé hraní k albu Murphyho zákon těšíte?
Na turné jsme už pár dní. 27. dubna jsme úspěšně odstartovali v Městském divadle v Jablonci nad Nisou a řeknu vám, že jsem se na ten první koncert a všechny následné těšil jako malej kluk. Koncerty v divadlech a kulturních domech, big band za zády, kontakt s publikem a radost z momentálního okamžiku prosyceného synkopami, mi už moc chyběli.
Budou písničky z Vašeho posledního alba tvořit nejdůležitější část Vašeho koncertního večera?
Ano, přesně tak. Repertoár mého aktuálního alba Murphyho zákon, podle kterého jsem turné pojmenoval, bude koncertnímu večeru jednoznačně dominovat. Zazní ale samozřejmě i písně ze zpěvníku Franka Sinatry, Tonyho Bennetta, Louise Armstronga a když se publikum hezky rozjede, dojde i na Elvise. Nový repertoár ale vychází ze swingových tradic a odkazu slavných big bandů. Swingovat tak budeme v Měšťanské besedě od začátku do konce. Nebudeme k zastavení! (smích)
Na několika skladbách jste spolupracoval s dalšími hudebníky (především textově), jaké texty Vám nejlépe sedí?
Nejlépe mi sedí texty, se kterými se mohu ztotožnit. Vašek Kopta, Ester Kočičková, nebo Josef Nečas mi teď přesně takové napsali. Rád zpívám to, co žiju. Proto jsem si třeba před lety napsal vlastní český text na sinatrovskou hymnu My Way. Zpívat totiž o tom, že se blíží konec a bilancovat, mi přišlo v mém věku nemístné. To si mohl Sinatra dovolit v šedesáti, ale já jako pětadvacetiletý kluk radši zpíval a dodnes zpívám o tom, že jít za svým snem je vůbec to nejlepší, do čeho se můžete v životě pustit. A když se do toho opřete, váš sen se dřív nebo později splní.
A jak zásadní je ve Vaší profesi spolupráce s kolegy z New Yorku, např. Ondřejem Pivcem, nebo Marilyn Maye?
S Ondrou se známe už z dob studií. On chodil na Ježkárnu, já na Pražskou konzervatoř a tu a tam jsme se někde potkali. Ale až teď při nahrávání alba Murphyho zákon jsme začali spolupracovat. Natáčet s ním, nebo stát na jednom pódiu, je nesmírně povznášejicí. V časech Covidu byl po mnoha letech poměrně dlouho doma a tak se naše cesty protnuly. Amerika je v něm už hluboce zakořeněná a ten jeho americký postoj k muzice i životu mě děsně baví. A pokud jde o legendární americkou zpěvačku Marilyn Maye a naše vzácné přátelství, tak to je pro mě dar z nebes. Potkali jsme se teprve před třema lety, když jsem se za ní vypravil na její mistrovské kurzy, ale od prvního okamžiku mám pocit, že se známe odjakživa. Vzala si mě pod svá umělecká křídla a začala předávat to, co se naučila během své fascinující devadesátileté kariéry. A stejně jako v případě Ondry, i z Marilyn ta Amerika doslova sálá. A jak jsem na tom s New Yorkem? Byla to láska na první poslech. Je tak inspirativní!
V příštím roce máte v plánu vystupovat v Carnegie Hall – jak moc je vlastně obtížné získat takovou možnost?
Na to existuje jeden velmi hezký vtip! Ptá se v New Yorku mladý muzikant kolemjdoucího, jak se dostane do Carnegie Hall! Starší Američan se zamyslí a říká: “To budeš muset ještě hodně cvičit.” Něco na tom samozřejmě bude! Já na svůj termín čekal zhruba 3/4 roku. Pak ale z Carnegie přišla kladná reakce a já okamžitě začal makat na tom, aby to tam za rok bylo co nejlepší! Musím zkrátka podat životní výkon. Je to obrovská pocta, která především vám samotným jasně řekne, že to, co děláte, děláte opravdu dobře a má to smysl.
Jan Smigmator & Big Band: MURPHYHO ZÁKON TOUR 2022
Velký sál