Kalendář akcí

Září 2024
  
PoÚtStČtSoNe
26Po27Út28St29Čt3031So1Ne
2Po3Út4St5Čt67So8Ne
9Po10Út11St12Čt1314So15Ne
16Po17Út18St19Čt2021So22Ne
23Po24Út25St26Čt2728So29Ne
30Po1Út2St3Čt45So6Ne

Jan Smigmator: Po našem koncertu budete hammondky milovat.

Na začátku května vystoupí v Měšťanské besedě swingový zpěvák Jan Smigmator v doprovodu vlastního big bandu, aby i v Plzni představil své poslední albem Murphyho zákon.

A nejen o něm je velký rozhovor pro Měšťanskou besedu.

Už během studií na Pražské konzervatoři jste vystupoval s pražskými jazzmany a nejrůznějšími big bandy. Jste i po těch letech před koncertem stále nervózní?

Nervozitu před koncertem jsem zažíval jen prvních pár měsíců angažmá u Václava Hybše. Nějaké zkušenosti jsem tehdy sice už měl, před publikem totiž zpívám odmalička, ale z přísného pana kapelníka a špičkových muzikantů jeho věhlasného orchestru jsem respekt měl. To víte, bylo mi devatenáct, takže absolutní ucho. Ale trémista jsem nebyl nikdy. Jistou dávku exhibicionismu v sobě mám zřejmě od dětství. Když ale vstupuju na scénu, dodnes si v sobě nesu silný pocit zodpovědnosti.

Co se vám na koncertě honí hlavou před úplně první písní? 

Vždycky si říkám, čím asi bude tenhle večer výjimečný! Sice vím, co budu zpívat, v jakém pořadí jsou seřazeny písně, ale průvodní slovo si nikdy předem nechystám. Rád improvizuju. Samozřejmě že mám představu, co chci k jednotlivým písním říct, ale vše ostatní nechávám na momentální náladě, atmosféře v sále a reakcích publika. Nejradši mám, když při koncertě fungujeme všichni společně. Když se z pódia a hlediště stane jeden živoucí organismus. Já s kapelou vysílám energii do hlediště, k publiku a to mi ji pak vrací zpět. A musím říct, že každý koncert je originál. Proto se živé hraní s tím online nedá v žádném případě srovnat.

Během koronaviru jste na jaře roku 2020 začal vysílat online a následně pak v létě pořádat Jazz Pikniky na své zahradě. Jak se daří tomuto projektu dnes, případně máme se na Jazz Piknik těšit letos v létě zas?

Zatímco o všech svých předchozích aktivitách můžu mluvit jako o „projektech“, ať už jde o Sinatrology ke 100. výročí narození Franka Sinatry, o gershwinovské album s Mitchem Winehousem, o Klub Evergreen na vlnách Českého rozhlasu nebo o několik koncertních turné Swingové Vánoce, Jazz piknik byla spíš taková z nouze cnost. Všichni jsme měli ze dne na den kompletně vyškrtané diáře, a tak jsem z dlouhé chvíle začal vysílat online na své facebookové stránce, abych úplně neztratil kontakt se svými přáteli a fanoušky. První hudební setkání v online prostoru vidělo během týdne asi 5 000 lidí, druhé už mělo 10 000 zhlédnutí a během pár týdnů jsem došel až k číslu 35 000! Zval jsem si kamarády muzikanty, hráli jsme, povídali, pili víno, pak jsem třeba jen pouštěl muziku, kterou mám rád, a po čase mi lidi začali psát, jak by to bylo hezké, kdyby na tu naši zahradu na Vyžlovce, kde máme chalupu, mohli osobně přijít a jen tak v tichosti na piknikové dece naslouchat našemu muzicírování. A tak moje manželka přišla s tím, že když během léta s ohledem na nejasnosti v kultuře nemám jediný koncert, že otevřeme vrata a ze zahrady vytvoříme koncertní sál pod širým nebem. Koncertů jsme s požehnáním sousedů nakonec uspořádali jedenáct a zahradou nám prošlo téměř tisíc lidí. V roce 2021 jsme v létě očekávali narození druhého syna, takže jsme si dali s Jazz Piknikem pauzu, ale letos bychom rádi alespoň pár koncertů na zahradě opět uspořádali. Tak se hlašte!

Kromě Jazz pikniků dal rok 2020 vzniknout i Vaší páté a zatím poslední desce Murphyho zákon. A právě písničky z této desky zazní i na Vašem květnovém koncertu v Měšťanské besedě. Uslyšíme v Plzni i nějaké Vaše starší písně?

Ano, hlavním pilířem koncertního turné budou právě písně z alba Murphyho zákon, ale dojde i na můj dřívější repertoár. Nezazpívat nic od Franka Sinatry, to zkrátka svému publiku udělat nemůžu. Těšit se tak Plzeňáci můžou jak na sinatrovské klasiky New York, New York a My Way, tak na hity Tonyho Bennetta, Raye Charlese, Louise Armstronga, ale i na mé autorské písně z alb předchozích, které jsme napsali s mým kamarádem, klavíristou Svatoplukem F. Smolou.

Na posledním albu jste několik písní otextoval sám. Jak Vám to šlo? A znamená to, že další album bude ryze autorské?

První písní, na kterou jsem si napsal vlastní český text, byla zmíněná My Way. Původní anglický text napsal pro Sinatru zpěvák Paul Anka a vzhledem k tomu, že to byla spíš bilancující životní výpověď stárnoucího chlapa, přišlo mi celkem nemístné ve dvaceti zpívat tato slova. Znělo by to jako rouhání. Nový text vznikl během čtyřiceti minut. Prostě jsem psal, co jsem cítil. Od té doby jsem napsal textů několik, u pár písní jsem i spoluautorem hudby, ale denně múzy na návštěvu nechodí. Když se do psaní nutím, nic mě nenapadá. Rozhodně nejsem rutinér, který by psal, jako když bičem mrská. Ale ten pocit, když zpíváte publiku svůj vlastní song, ten je úžasný. Teprve v tu chvíli jste to skutečně vy. Proto budu v psaní vlastních písní rozhodně pokračovat dál. Kdo ví, třeba to příští album bude už opravdu celé moje.

A ještě jedna otázka k novému albu. Mimo jiných jste na něm spolupracoval s česko-americkým hudebníkem Ondřejem Pivcem známým například z kapely Gregoryho Portera. Jak se Vám pracovalo s asi nejúspěšnějším jazzovým Čechem současnosti?

S Ondrou se známe přes dvacet let, ale ke spolupráci došlo až teď. Vlastně díky Covidu a jeho celosvětovému dopadu. Profesní život se totiž nezastavil jen nám, ale i světovým hvězdám. Gregory Porter přerušil turné, Ondra se vrátil domů do Prahy a já zrovna natáčel nové album. Měl jsem jednu píseň, které by Hammondky nesmírně slušely, a tak jsme s producentem Honzou Steinsdörferem Ondrovi zavolali, pak mu mailem poslali nahrávku a on zareagoval otázkou, kdy má teda do toho studia přijet. Pak ještě dodal, že když už tam bude, rád nám natočí Hammondky i do dalších písní. Ten zvuk je natolik návykový, že už bez něj nikdy zpívat nechci. Ondra se už sice vrátil zpátky na světová pódia s Gregorym, ale do kapely mi za sebe doporučil skvělého hráče Honzu Andra. Garantuju vám, že po koncertě v Měšťanské besedě budete mít závislost na big bandovém zvuku okořeněném Hammondkami taky!

Je nějaká otázka, na kterou byste rád odpověděl, ale ještě Vám ji nikdo nikdy nepoložil?

Pivo, nebo víno? (smích) Jednoznačně víno, ale když pivo, tak jedině Plzeň! Bez debat!

Jan Smigmator & Big Band: MURPHYHO ZÁKON TOUR 2022

2. 5. 2022 19:00

Velký sál