Autorské čtení opět v Besedě
V Měšťanské besedě se bude číst a povídat o událostech komunistické éry. Atmosféru doby navodí i tematicky laděné filmy.
Dobu před sametovou revolucí připomene nový cyklus pořadu Dnes čtu já. V autorských čteních představí výrazné osobnosti českého literárního světa své knihy vracející se do období uzavřených hranic, studené války a komunistické tyranie. David Jan Žák přiblíží výjimečný osud převaděče, který se stal předobrazem Krále Šumavy. Jiří Padevět pomocí mozaiky situací odehrávajících se ve zlomových okamžicích 20. století ukáže, že dějiny tvoří obyčejní lidé. A Jan Novák odkryje ságu rodiny Mašínů, která prošla oběma světovými válkami a oběma totalitními režimy 20. století. Všechna čtení doprovodí projekce tematických filmů.
18. 10. v 18:00 – Dnes čtu já: David Jan Žák
V literárních kruzích je jméno David Jan Žák dobře známé již téměř 30 let, širší veřejnost zaujal především románem Návrat Krále Šumavy: Román o Josefu Hasilovi. Životopisný příběh odkrývá výjimečný osud legendárního převaděče, který byl komunistickou propagandou zneužíván a dezinterpretován. Vychází z jeho vlastních vzpomínek, svědectví pamětníků i archivních dokumentů. Jde o dosud nejrozsáhlejší literární rekonstrukci příběhu muže, který po válce nejprve pomáhal chránit hranice v policejní uniformě Sboru národní bezpečnosti, aby se po únoru 1948 stal jeho nejobávanějším soupeřem.
Součástí autorského čtení bude projekce snímku Karla Kachyni Král Šumavy, kterou David Jan Žák doprovodí lektorským komentářem.
8. 11. v 18:00 – Dnes čtu já: Jiří Padevět
Výrazná osobnost současného literárního světa, spisovatel a publicista Jiří Padevět, je známý nejen jako ředitel nakladatelství Academia, ale je vnímán také jako autorita, která mapuje válečné a poválečné období naší historie, přičemž dobu nacististické či komunistické tyranie konfrontuje se současností. Dvojnásobný držitel ceny Magnesia Litera v knize Ostny a oprátky vytvořil mozaiku na první pohled absurdních situací odehrávajících se ve zlomových okamžicích dějin 20. století. V mikropříbězích ukazuje, že strůjci i oběťmi dějin jsou obyčejní lidé, potýkající se se svými slabostmi, životními stereotypy a představami o budoucnosti.
Součástí autorského čtení bude projekce hořké komedie Jana Schmidta Vracenky, která se odehrává v raných 50. letech minulého století. Výjevy ze života desetiletého pražského uličníka skrze jeho naivní dětskou perspektivu s nadsázkou zachycují éru první komunistické pětiletky a počínajících politických procesů.
13. 12. v 18:00 – Jan Novák: Zatím dobrý
Kolínský rodák strávil část svého života v emigraci v USA, kde debutoval povídkovou knihou Striptýz Chicago. Jako scenárista spolupracoval na snímcích Valmont, Šeptej nebo Báječná léta pod psa. Románové zpracování kontroverzního příběhu útěku skupiny kolem bratří Mašínů přineslo Novákovi ocenění Magnesia Litera 2005 za nejlepší knihu roku. Román s podtitulem Mašínovi a největší příběh studené války je ságou jedné výjimečné rodiny, která prošla oběma světovými válkami a oběma vražednými totalitními režimy.
Součástí autorského čtení bude projekce filmového dramatu Jiřího Chlumského Nedodržený slib, který vypráví osud slovenského Žida Martina Friedmanna za druhé světové války. Talentovaný židovský fotbalista z rozvětvené rodiny si zpočátku neuvědomuje blížící se nacistické nebezpečí a dobrovolně se vydává do pracovního tábora v Seredi, kde mu kamarád Fred zařídil místo ve fotbalovém týmu.