Kalendář akcí

Červenec 2024
  
PoÚtStČtSoNe
1Po2Út3St4Čt56So7Ne
8Po9Út10St11Čt1213So14Ne
15Po16Út17St18Čt1920So21Ne
22Po23Út24St25Čt2627So28Ne
29Po30Út31St1Čt23So4Ne

Vysoká dívka

Aby vás v sále nic nepřekvapilo, mrkněte na aktuální opatření pro konání kulturních akcí a projekcí.

Mladý ruský tvůrce KantěmirBalagov (1991) získal za svůj snímek Vysoká dívka na festivalu v Cannes cenu za režii v soutěži UnCertainRegard. Hrdinkami filmu jsou ženy, které bojovaly v Rudé armádě a po válce se musí vyrovnat se složitým návratem k běžnému životu. Tím běžným životem je samozřejmě existence v Stalinově Sovětském svazu promořeném tajnou policí, gulagy a strachem, ale zrovna tahle okolnost nemá pro příběh nějak určující význam, i když je v něm zčásti přítomná. Pro Balagova, který se hlásí k inspiraci knihou Světlany Alexijevičové Válka nemá ženskou tvář, je podstatný zejména přechod mezi módem války a míru, přičemž do mírového období si jeho postavy nesou enormní nálož fyzických, duševních a emocionálních zranění. Citlivá a zároveň krutá a místy i sarkastická studie zmrzačených životů se odehrává v působivě vyladěném vizuálním prostředí, kde se důraz na autenticitu dobových prvků snoubí s výraznou barevnou stylizací obrazů. Výsledkem je intenzivní, místy až horečnatý zážitek postapokalyptické atmosféry. Hlavní hrdinka prochází dějem jako živoucí přízrak, zraněná, poznamenaná ztrátou i nenaplněnou touhou a budí soucit i strach zároveň.
(zdroj: Marcel Kabát: Poválečný boj o život. Vysoká dívka se tyčí nad většinu současné produkce)

Zvýhodněná cena pro členy FK: 90 Kč lze uplatnit online.

V nezbytných případech lze vstupenky do filmového klubu zakoupit půl hodiny před začátkem představení v předsálí Kina Beseda, kde budou v prodeji také klubové legitimace na r. 2021 za sníženou cenu 60,- Kč.

Hrají: Viktorija Mirošničenko, Vasilisa Pěrelygina, Timofej Glazkov, Igor Širokov, Ksenia Kutěpova, Konstantin Balakirev, Olga Dragunova, Polina Kutěpova, Aljona Kučkova, Michail Šelomencev, Jurij Poljakov, Galina Močalova, Jurij Golubev
Režie: Kantěmir Balagov
Kamera: Xenija Sereda
Znění: rusky s českými titulky
Země: Rusko
Rok: 2019
Doba trvání: 2 h 17 min
Pořadatel: Filmový klub Plzeň

Galerie

Zakoupení vstupenky