Kalendář akcí

Prosinec 2023
  
PoÚtStČtSoNe
27Po28Út29St30Čt12So3Ne
4Po5Út6St7Čt89So10Ne
11Po12Út13St14Čt1516So17Ne
18Po19Út20St21Čt2223So24Ne
25Po26Út27St28Čt2930So31Ne

Setkání / Encounter 2021: Disco Prasata

An Runt look cross at me just like she look when we were babas an she alla say: “Hey, Pig.” – “Hi, Runt.” Les kill da town, ya on? An I alla say: “Corse I ́m on – I ́m ja bes pal in da whole whirl, amn ́t I?”

Prase a Zakrslík sdílí všechno – narozeniny, rodný dům, oblečení, čas, peníze, pití, jídlo, holky, kluky, hudbu, tanec a neopodstatněný vztek na všechny a na všechno. Nikdy se necítili v jejich nejbližším okolí jako doma, a tak se rozhodli vytvořit svůj vlastní svět, včetně vymyšleného jazyka, specifických pravidel chování a bizarních soubor tradic a rituálů.  Navzdory jejich lásce a vzájemné důvěře se v jejich vztahu začaly kvůli nepředvídatelným událostem v den jejich 17. narozenin objevovat praskliny.  Postupně dorůstají do světa dospělých a začíná se ukazovat, že na sebe oba mají odlišné požadavky a jejich možná budoucnost se liší.  Děj se odehrává v irském Corku v 90. letech. Disco Pigs byly původně napsány pro velmi specifické místo a čas, ale zabývá se více než jen tou konkrétní kulturou a mladou generací.

Spíše se soustředí na bolestný konec mládí a tím v podstatě i na konec světa. Během zkoušení bylo zvláště zajímavé hlady způsob řešení formalit jazyka a vyprávění Prase a Zakrslík jsou zároveň vypravěči příběhu a vystupují jako všechny další charaktery, které se v představení objeví). Cílem autorů bylo dát prostor jejich hněvu, zranitelnosti a vykreslit je bez předsudků jak ve hraní, tak v obrazotvornosti na jevišti.  Celkově chtěli využít příležitosti vyprávět příběh, který se odehrává na pokraji mládí a stáří a brát emoce čisté a přímé, jak je postavy cítí a hrají zároveň. Tohle dělá příběh univerzálním; je to víc než jen konkrétní kultura, ale spíše nepokoje a zármitky, kterými všichni musí projít.

Mezinárodní festival divadelních škol Setkání / Encounter bude letos, vzhledem k nestabilní situaci, přesunut do online prostředí.

Hlavním cílem festivalu je vytvářet prostředí a zázemí pro prezentaci tvorby studentů vysokých uměleckých škol napříč všemi kontinenty. Během festivalu dochází ke střetu postojů, názorů a generací. Každý ročník festivalu je unikátní díky svému tématu, tím letošním je Jump. Skok do neznáma.

Skok do neznáma. Odvaha. Nejistota. Risk. Po třiceti letech nám dochází runway. Skočit a věřit. Skočit a nemyslet na přistání.

Průměrné trvání jedné generace je třicet let. Tento milník festival Encounter již překročil. Co bude dál? Jak postupovat vpřed, když nevíme, co nás čeká? A co si vzít s sebou? Použít tradice a zavedené hodnoty jako padák? Nebo skočit nalehko? Neexistuje správné rozhodnutí. Ale ať už chceme nebo ne, musíme skočit. Skočit a věřit. Skočit a nemyslet na přistání. Zaujmout pevný postoj, pokrčit kolena, napřáhnout se a…

Galerie

Zakoupení vstupenky