Kalendář akcí

Listopad 2023
  
PoÚtStČtSoNe
30Po31Út1St2Čt34So5Ne
6Po7Út8St9Čt1011So12Ne
13Po14Út15St16Čt1718So19Ne
20Po21Út22St23Čt2425So26Ne
27Po28Út29St30Čt12So3Ne

Setkání / Encounter 2021: Bratři Karamazovi

Ačkoliv Dostojevskij nenapsal ani jedinou divadelní hru, je považován za jednoho z největších dramatických umělců své doby – jeho romány jsou totiž na dramatu, na nesnesitelném rozporu postaveny. Také Bratři Karamazovi, jeho poslední, nedokončený román líčí osudy rozporuplných postav: čtyř bratrů, jejichž otec jim odmítá být otcem a je pouze šaškem, karikaturou autority a vzoru. Vyrovnání se s odporem k vlastnímu otci, který znamená odpor k určité části sebe sama, je jedním z námětů díla, které ke konci 19. století položilo základy modernímu románu i modernímu dramatu.

Soubor studentů činoherního divadla se inscenací Bratrů Karamazových pokusil plně vystavit všem výzvám Dostojevského myšlení a temným stránkám jeho tvorby. Ve střetu mladých herců s postavami románu se znovuobjevují a rozvíjejí témata aktuální jak v roce 1880, tak 2020 – hledání vlastního místa ve světě, schopnost vyrovnat se s vlastním věděním a pýchou či nesnesitelná touha po sebeuplatnění.

Mezinárodní festival divadelních škol Setkání / Encounter bude letos, vzhledem k nestabilní situaci, přesunut do online prostředí.

Hlavním cílem festivalu je vytvářet prostředí a zázemí pro prezentaci tvorby studentů vysokých uměleckých škol napříč všemi kontinenty. Během festivalu dochází ke střetu postojů, názorů a generací. Každý ročník festivalu je unikátní díky svému tématu, tím letošním je Jump. Skok do neznáma.

Skok do neznáma. Odvaha. Nejistota. Risk. Po třiceti letech nám dochází runway. Skočit a věřit. Skočit a nemyslet na přistání.

Průměrné trvání jedné generace je třicet let. Tento milník festival Encounter již překročil. Co bude dál? Jak postupovat vpřed, když nevíme, co nás čeká? A co si vzít s sebou? Použít tradice a zavedené hodnoty jako padák? Nebo skočit nalehko? Neexistuje správné rozhodnutí. Ale ať už chceme nebo ne, musíme skočit. Skočit a věřit. Skočit a nemyslet na přistání. Zaujmout pevný postoj, pokrčit kolena, napřáhnout se a…

Hrají: Pavel Čeněk Vaculík, David Krchňavý, Michael Goldschmid, Kryštof Dvořáček, Viktor Kuzník, Jessica Bechyňová, Lýdie Šafářová/Eliška Zbranková, Jakub Svojanovský
Režie: Aminata Keita
Divadlo: KČD DAMU
Doba trvání: 90 minut

Galerie

Zakoupení vstupenky