Kalendář akcí

Srpen 2023
  
PoÚtStČtSoNe
31Po1Út2St3Čt45So6Ne
7Po8Út9St10Čt1112So13Ne
14Po15Út16St17Čt1819So20Ne
21Po22Út23St24Čt2526So27Ne
28Po29Út30St31Čt12So3Ne

Robert Křesťan & Druhá tráva & Tony Trischka

Druhá tráva je přední česká kapela, která se během let odchýlila od původního moderního bluegrassu k nadžánrovému výrazu a řadí se mezi špičku na české hudební scéně. K dalšímu plzeňskému koncertu si přizvala velmi speciálního hosta – Tonyho Trischku.

Tony Trischka, jeden z nejlepších světových banjistů, zavítá v roce 2023 opět do Evropy. Jeho avantgardní styl hry na banjo ovlivnil celé generace progresivních hráčů po celém světě.

U Mezinárodní Bluegrassové Asociace (IBMA) byl v roce 2007 nominován ve třech kategoriích a všechny tři vyhrál. Dvě ceny, za „Instrumentální album roku“ a za „Událost roku“, získal s deskou „Double Banjo Bluegrass Spectacular“; navíc byl oceněn titulem „Banjista roku“. Celá Amerika jej také měla možnost vidět v nejznámější televizní show Davida Lettermana. V únoru 2008 se zúčastnil předávání Grammy v Los Angeles, kde byl s výše uvedeným albem nominován na nejlepší Bluegrassové album roku 2007.

Tony Trischka, největší banjový novátor, se narodil v Syracuse ve státu New York v roce 1949. Od útlého dětství se učil hrát na flétnu a klavír. V 11 letech přidal kytaru. Jeho zájem o hru na banjo se probudil v roce 1962, Tony objevil bluegrass a banju se bezmezně oddal. Během následujících let prošel mnoha kapelami, začal si vytvářet svůj vlastní styl, plný barevných a nepředvídatelných zvratů, dřel však také na rytmu a precizním timingu. Jeho avantgardní styl hraní na banjo ovlivnil celé generace progresivních hráčů po celém světě. K jeho nejznámějším žákům patří „superhráči“ Béla Fleck a Alison Brown.

Natočil více než dvacet sólových alb pro Rounder Records. A můžeme jej slyšet také na třech desítkách dalších. Nahrával s mnoha velikány, jako Earlem Scruggsem, Ralphem Stanleym, Johnem Denverem, Stevem Martinem a Charlesem Osgoodem atd. Vydal nesčetné množství škol, instruktážních DVD a kazet pro hráče na banjo.

Tonyho znají nejenom ve Spojených Státech. Absolvoval nesčetná turné po zemích jako Austrálie, Jižní Korea, Japonsko, Novy Zéland a Evropa. V roce 1988 jej bylo možno spatřit na živo i v bývalém Československu. Během Evropské šňůry se tehdy se skupinou Skyline, ještě za totality v roce 1988, dostali na Portu do Plzně. Tony to popisuje jako nejkrásnější šňůru svého života: „Byl to pro nás obrovský zážitek hrát před 30 000 nadšenými fanoušky, kteří měli výjimečnou možnost již tehdy vidět Americkou kapelu zpívající anglicky.“ Získali zde mnoho přátel a nejvíc jim padli do oka i srdce Poutníci (tehdy ještě s Robertem Křesťanem).

V minulých letech se Tony Trischka v České republice několikrát objevil na společném turné s Robertem Křesťanem a Druhou Trávou, což se setkalo s mimořádně příznivým ohlasem.

Letos na konci října Tony Trischka přiletí opět a absolvuje zde s Druhou trávou několik speciálních koncertních vystoupení.

Skupina Druhá tráva hraje v současné době ve složení:
Robert Křesťan – sólový zpěv, mandolína, kytara
Luboš Malina – banjo, irské píšťaly, tenor saxofon, vokály
Luboš Novotný – dobro, lap steel, vokály
Radek Hlávka – kytara, vokály
Tomáš Liška – kontrabas, basová kytara
Martin Novák – bicí, perkuse, cajon

Doba trvání: 120 min včetně přestávky
Pořadatel: MĚŠŤANSKÁ BESEDA PLZEŇ s. r. o.

Galerie

Zakoupení vstupenky