KULTURA V KARANTÉNĚ – Máte vstupenky na akci, která se kvůli koronaviru nemohla uskutečnit? JAK POSTUPOVAT?

Kalendář akcí

Září 2020
  
PoÚtStČtSoNe
31Po1Út2St3Čt45So6Ne
7Po8Út9St10Čt1112So13Ne
14Po15Út16St17Čt1819So20Ne
21Po22Út23St24Čt2526So27Ne
28Po29Út30St1Čt23So4Ne

Pan T.

22. 9. Út 17:00 Kino Beseda zdarma koupit

...

V r. 1953 Varšava pomalu povstávala z trosek. Obraz této doby, který nám ve svém nejnovějším snímku nabízí režisér Marcin Krzyształowicz, ale nekoresponduje ani s „hurá“ optimistickým tónem tehdejší filmové propagandy, ani s realistickým a tím pádem neveselým obrazem Varšavy, který v tzv. „černé sérii“ nabídli o pár let později polští dokumentaristé. Krzyształowicz nahlíží dobu stalinismu z nové a nebývalé perspektivy, jako dobu plnou paradoxů a absurdit – od násilných perzekucí státní policie až po utajené jazzové dýchánky v podzemí kostela.
Tehdy se taky odehrává příběh tajemného pana T., uznávaného spisovatele, který bydlí v hotelu pro literáty. Jeho život se ale změní poté, kdy ho strana začne podezírat, že chce vyhodit do povětří varšavský Palác kultury a vědy. Životní situaci mu neulehčí ani nečekaná náklonnost dívky, kterou doučováním připravuje na maturitu. V černohumorné atmosféře, kterou se podařilo autorům snímku mistrně vystavět, tak ani nepřekvapí, když se hlavní hrdina potká na toaletě s nejvyšším představitelem strany a společně si vykouří jointa. Takováto porce absurdního humoru vytváří specifický portrét doby, na kterou jsme zvyklí nahlížet spíš s úzkostí.

Vstupné zdarma.

Hrají: Paveł Wilczak, Sebastian Stankiewicz, Maria Sobocińska, Jerzy Bończak, Vojciech Mecwaldowski, Zdzisław Wardejn, Anna Ilczuk, Katarzyna Gniewkowska, Przemysław Bluszcz, Katarzyna Warnke, Jacek Braciak, Grzegorz Wojdon, Wojciech Wysocki
Režie: Marcin Krzyształowicz
Scénář: Marcin Krzyształowicz, Andrzej Gołda
Kamera: Adam Bajerski
Hudba: Michal Woźniak
Znění: polsky s českými titulky
Země: Polsko
Rok: 2019
Doba trvání: 1 h 44 min
Pořadatel: Filmový klub Plzeň

Galerie

Zakoupení vstupenky