Kalendář akcí

Listopad 2023
  
PoÚtStČtSoNe
30Po31Út1St2Čt34So5Ne
6Po7Út8St9Čt1011So12Ne
13Po14Út15St16Čt1718So19Ne
20Po21Út22St23Čt2425So26Ne
27Po28Út29St30Čt12So3Ne

ONLINE: Ostrovy JV Asie – dobrodružství s dětmi

Než se mi narodily děti, milovala jsem nezávislé, trochu dobrodružné cestování a hlavně poznávání přírodních krás. Spoustu času strávila na cestách nebo životem v odlehlých oblastech na indické vesnici či filipínském pralese. Naštěstí jsem zjistila, že toto vše nemusí skončit s narozením dětí a z mých dvou synů se stali skvělí parťáci. Spolu už jsme procestovali 12 ostrovů úžasné jihovýchodní Asie. A jak bych Vám chtěla ve své přednášce ukázat, cestování s dětmi není jen o pobytu v resortu na pláži, ale může být i pěkně dobrodružné.

Jako první destinaci pro cestu s batoletem jsem zvolila Bali. Bali je nádherný ostrov lákající na svoji bohatou kulturu, náboženský a duchovní život, ale i skvělé potápění, skvělé pláže a nádherné památky. Je to ostrov nesmírně populární a pro cestovatele velmi přívětivý. Navštívili jsme kulturní centrum Ubud, opičí les i královský palác, sloní jeskyni i zázračné prameny a sledovali nádherné balijské tance. Prožili jsme i oslavy balijského nového. Sousední ostrov Sulawesi je rájem pro milovníky přírody. Národní park Tangkoko na severu ostrova je domovem vzácných makaků chocholatých nebo mých oblíbených nártounů. I s malým synkem jsme mohli prozkoumávat tropickou džungli. Na pár dní jsme zavítali i na ostrůvek Bunaken, nabízející bohatý podmořský život ostrůvku.

Druhý synek se vydal do světa už ve věku 9 měsíců a to jako můj doprovod na výzkum do filipínského pralesa. S oběma syny jsme byli na Filipínách ještě několikrát. Filipíny čítají 7107 ostrovů. My už jsme za těch pár let měli možnost navštívit 8 z nich. Ostrovy Bohol a Dinagat, kde působím v rámci ochranářského Projektu Tarsius, jsou pomalu mým druhým domovem. Negros nabízí úžasný podmořský život. V pralesích a jeskyních v horách ostrova Luzon se skrývá tajemství lidské historie – fascinující mumie i visící rakve a nádherné rýžové terasy.

Řeč bude i o tom, jak se dá skloubit práce zooložky, vedoucí projektu Tarsius, s cestováním s malými dětmi.

Jako poslední Vás vezmu na Srí Lanku, perla Indického oceánu, ostrov, který jsem si zamilovala. Nabízí úžasnou přírodu, pláže, ale také úchvatnou kulturu a přátelské lidi. Na Srí Lance si přijde na své pohodlný turista i dobrodruh. S mými malými dětmi jsme ji procestovaly po vlastní ose, poněkud dobrodružně a s nevšedními zážitky.

Projeli jsme národní parky, kde jsme v němém úžasu pozorovali divoká zvířata, hlavně majestátní slony, ale i levharty, opice a spoustu ptactva. Vyjeli jsme také za velrybami a delfíny. Spali na pláži, kde želvy kladou svá vejce a pár dní pomáhali místním ochranářům.

Navštívili jsme i nejvýznamnější budhistická poutní místa – Chrám Budhova zubu a posvátný strom Bódhi ve městě Anuradhapura a zavítali i na čajové plantáže a horské vodopády.

KOLEM SVĚTA ONLINE – cyklus cestovatelských přednášek
Pořádá a uvádí Karel Wolf, [email protected]
Promítá cestovatelka a zooložka Milada Řeháková

Galerie

Zakoupení vstupenky