KULTURA V KARANTÉNĚ – Máte vstupenky na akci, která se kvůli koronaviru nemohla uskutečnit? JAK POSTUPOVAT? Předprodejní místa jsou od 12. 10. 2020 dočasně uzavřena. KONTAKTY

Kalendář akcí

Duben 2021
  
PoÚtStČtSoNe
29Po30Út31St1Čt23So4Ne
5Po6Út7St8Čt910So11Ne
12Po13Út14St15Čt1617So18Ne
19Po20Út21St22Čt2324So25Ne
26Po27Út28St29Čt301So2Ne

ONLINE: Chiapas – mexická příhraniční perla

Na úplném jihu Mexika, při hranicích s Guatemalou, leží Chiapas – federativní jednotka o velikosti České republiky, o které se říká, že se vám nad její krásou srdce zastaví. O tom, že je to pravda pravdoucí, vás přesvědčí Eva Kubátová, překladatelka, průvodkyně a „sběratelka mexických podivností“, která už přes sedm let v Mexiku žije.

Pocítíme starodávné předkolumbovské energie za rozbřesku na impozantních mayských ruinách v Palenque. V koloniálním městečku San Cristóbal de las Casas nahlédneme pod pokličku gastronomie cvrčků a jiné havěti. Prosvištíme po hladině kaňonu Sumidero, co do velikosti šlape na paty Grand Canyonu a necháme se ohlušit tyrkysovým vodopádem Agua Azul. Osamoceni v Lakandonské džungli, daleko od mobilního signálu a wifi, strávíme za řevu jaguárů několik nocí v indiánské vesničce, kde místní indiáni padají při modlitbách do hlubokého tranzu. Pokud se dobře zaposloucháme, uslyšíme tajemné hučení ze záhrobí v chrámu v Yaxchilánu uprostřed pralesa. Ochutnáme ty nejlepší tortilly z modré kukuřice a prozradíme si, kdy je mayská dívka prý zralá na vdávání. Na vlastní oči uvidíme, kolik odstínů červené se dá vytvořit z přírodního barviva broučka červce nopálového. V šamansko-katolickém kostele v San Juan Chamula rituálně zakroutíme krkem slepicím a povíme si, jaký druh alkoholu má podle místního mastičkáře nejlepší zdravotní účinky. A možná se dozvíme i to, kde tady končí neposlušní cestovatelé, co i přes přísný zákaz stisknou spoušť a jestli místním indiánům vážně fotografie kradou duši.

KOLEM SVĚTA ONLINE – cyklus cestovatelských přednášek
Pořádá a uvádí Karel Wolf, [email protected]
Promítá cestovatelka žijící v Mexiku Eva Kubátová

Galerie

Zakoupení vstupenky