Kalendář akcí

Prosinec 2023
  
PoÚtStČtSoNe
27Po28Út29St30Čt12So3Ne
4Po5Út6St7Čt89So10Ne
11Po12Út13St14Čt1516So17Ne
18Po19Út20St21Čt2223So24Ne
25Po26Út27St28Čt2930So31Ne

Madeira – bujný klenot Atlantiku

Měšťanská beseda je zpět! Aby vás v sále nic nepřekvapilo, mrkněte na aktuální opatření pro konání kulturních akcí ZDE .


Přednáší Michael Fokt

Krajina smaragdového ostrova je neuvěřitelně rozmanitá. Překvapí vás na každém kroku. Silnice na Madeiře jsou například tak prudké, že místní obyvatelé do hlavního města sjíždějí na dřevěných saních, které namísto po sněhu sviští po asfaltu. Během přednášky novináře a fotografa Michaela Fokta se projdete vavřínovými pralesy lemujícími stovky kilometrů zdejších zavlažovacích kanálů, takzvaných „levád“. Podíváte se také na suchý písečný ostrov Porto Santo či na ostrůvky s přiléhavým názvem Ilhas Desertas. Jejich název znamená Pusté ostrovy, přesto tam však najdete život. Ocitnete se v prázdnotě půl kilometru nad zemí, zjistíte proč vymírají madeirské krajkářky nebo poznáte muže, který vlastníma rukama vybudoval tropickou oázu uprostřed polopouště.

Madeira není jen ostrov samotný, ale také místní proslulé dezertní víno, které zraje na sluncem prohřátých půdách zdejších vinných domů. Až půjdete za místními pochoutkami do tržnice Mercado dos Labradores v hlavním městě Funchalu, pozdravte bronzového šviháka na piedestálu v parku u moře. Ano, právě zde se narodil jeden z nejlepších fotbalistů světa a místní jsou na svého Ronalda patřičně hrdí. V samotné tržnici určitě ochutnejte plody mučenky. Asi je budete znát pod jménem maracuja, nad rozmanitostí příchutí zdejších odrůd se vám však určitě zatočí hlava. Stánkaři vám dají ochutnat velmi ochotně a ani se nebudou zlobit, když si nakonec nic nekoupíte. Všimněte si také prapodivných černých ryb s vyceněnými zuby. Jsou to tkaničnice – místní specialita, kterou rybáři loví v noci a přes den vytahují své pestrobarevné čluny na břeh. Jeďte se na vlastní oči přesvědčit do přístavu Câmara de Lobos!

Galerie

Zakoupení vstupenky