Kalendář akcí

Červenec 2024
  
PoÚtStČtSoNe
1Po2Út3St4Čt56So7Ne
8Po9Út10St11Čt1213So14Ne
15Po16Út17St18Čt1920So21Ne
22Po23Út24St25Čt2627So28Ne
29Po30Út31St1Čt23So4Ne

Jan Werich: Když už člověk jednou je…

Kino Beseda je zpět! Aby vás v sále nic nepřekvapilo, mrkněte na aktuální opatření pro konání kulturních akcí a projekcí.

Když vpadla sovětská vojska v roce 1968 do Československa, Jan Werich se rozhodl ilegálně pěšky překročit hranice. Odcházel do své druhé emigrace a tři měsíce v Rakousku přemýšlel, zda se vrátit. Nakonec odjel za Voskovcem do USA, ale místo rozhlížení po tom, zda by se tam s rodinou uživil, onemocněl rozedmou plic. Strávil pak měsíc v newyorské nemocnici a pochopil, že by v cizině nezvládl vydělávat na doktory. Po návratu ho čekala smutná léta, husákovský režim mu zakázal veřejné působení, nemohl hrát ani nevycházely jeho knihy. To ostře kontrastovalo s úspěchy v 30.letech, kdy začali hrát s Voskovcem divadlo. Protože se ovšem naváželi do fašistického Německa, museli prchnout do USA. Nejpřísnější cenzor, který je předtím v Osvobozeném divadle v divadle pronásledoval, byl tím, kdo Wericha upozornil, že během několika dnů mu bude muset zabavit pas a že má jen několik dnů na to, aby opustil republiku. Tak mu zachránil život. Werich s Voskovcem se v USA protloukali, jak se dalo a úspěch zaznamenali až těsně před koncem války na Broadwayi. Werich po návratu do vlasti exceloval v Císařově pekaři, později v úspěšném filmu Až přijde kocour a v televizních jednoaktovkách. Prosadil se i v zahraničí, hrál ve filmu s  Anthony Quinnem  a dokonce se stal zločincem v Bondovi po boku Seana Conneryho. Jeho vystoupení v televizi v 60. letech se zasazovala o demokracii, což mu nastupující husákovský režim neodpustil. Stal se doslova emigrantem na ostrově Kampa.

Bilanční portrét nepřehlédnutelného herce a autora s unikátními ukázkami, citacemi a silným životním příběhem. Strhujícím životem a tvorbou Jana Wericha provází Jiří Suchý, Zdeněk Svěrák, Jiřina Bohdalová, Vladimír Just, Pavel Taussig a kamarádka Werichovy dcery, Eva Tůmová.

Partnerem Kina Beseda je společnost Eurovia CS, a.s.

Hrají: Jan Werich, Zdeněk Svěrák, Jiří Suchý, Jiřina Bohdalová, Pavel Taussig, Vladimír Just, František Cinger, Eva Tůmová aj.
Režie: Martin Slunečko, Miloslav Šmídmajer
Země: ČR
Rok: 2021
Doba trvání: 1 h 45 min

Galerie

Zakoupení vstupenky