KULTURA V KARANTÉNĚ – Máte vstupenky na akci, která se kvůli koronaviru nemohla uskutečnit? JAK POSTUPOVAT?

Kalendář akcí

Září 2020
  
PoÚtStČtSoNe
31Po1Út2St3Čt45So6Ne
7Po8Út9St10Čt1112So13Ne
14Po15Út16St17Čt1819So20Ne
21Po22Út23St24Čt2526So27Ne
28Po29Út30St1Čt23So4Ne

Ikarus. Legenda o Mietku Koszovi

22. 9. Út 20:00 Kino Beseda zdarma koupit

...

Mieczysław Kosz byl jako polský Bill Evans, jehož život skončil předčasně a tragicky, podobně jako život Cheta Bakera. Pokud jste některá z těchto jmen poznali, zřejmě jste se dovtípili, že Mietek Kosz má něco společného s jazzem. Klavírní virtuos, který v dětství vinou zanedbané oční choroby oslepl, patří mezi dosud málo známé hudební hvězdy (nebo spíše komety), jež zazářily krátce, ale intenzivně. Jeho příběh má však celou řadu atributů, kvůli nimž stojí za to jej odvyprávět a naslouchat mu. Nechybí v něm pohnuté dětství, zázračný talent, láska k charizmatické zpěvačce ani nekontrolovatelné sebeničivé balancování na parapetu života a smrti. Film režiséra a scenáristy Macieje Pieprzycy zpracovává Koszův zapomenutý osud přiznaně jako „legendu“ bezmála antických parametrů. Neklade si tolik za cíl vytvořit mimořádnému pianistovi maximálně autentickou podobiznu, jako spíše pocitově přiblížit jeho vnitřně rozpolcenou osobnost.
Na poměry životopisných dramat tak Ikarus věnuje nezvyklou péči zjitřené subjektivitě protagonisty, jehož smyslové vjemy se skládají na jedné straně ze zatemněných, paměťově rekonstruovaných obrazových fragmentů a na straně druhé z kaskády vyostřených zvuků.

Vstupné zdarma.

Hrají: David Ogrodnik, Cyprian Grabowski, Piotr Adamczyk, Mikołaj Chroboczek, Wiktoria Gorodeckaja, Justyna Wasilewska, Michał Filipiak, Jowita Budnik, Jacek Koman, Dariusz Chojnacki, Maksymilian Balcerowski, Marek Pyś, Magdalena Schejbal
Režie: Maciej Pieprzyca
Scénář: Maciej Pieprzyca
Kamera: Witold Płóciennik
Hudba: Leszek Moźdźer
Znění: polsky s českými titulky
Země: Polsko
Rok: 2019
Doba trvání: 2 h 2 min
Pořadatel: Filmový klub Plzeň

Galerie

Zakoupení vstupenky