Kalendář akcí

Prosinec 2023
  
PoÚtStČtSoNe
27Po28Út29St30Čt12So3Ne
4Po5Út6St7Čt89So10Ne
11Po12Út13St14Čt1516So17Ne
18Po19Út20St21Čt2223So24Ne
25Po26Út27St28Čt2930So31Ne

Cinergy: Jeden musí z kola ven / Moje kino LIVE

Kino Beseda u vás doma. Filmy z programu Moje kino LIVE můžete sledovat online. Podpoříte tak své oblíbené kino. Jak na to?

Příběh filmu se odehrává v roce 1973, kdy se britská tajná služba MI6 pokouší ve svém středu nalézt sovětského špiona a udržet Spojené království v bezpečí. K odhalení „krtka“ je povolán z předčasného důchodu George Smiley (Gary Oldman). Seznam podezřelých ze zrady je zúžen na čtyři a Smiley má jediný úkol – označit, kdo z nich kompromituje britskou tajnou službu. Je to ambiciózní Percy Alleline (Toby Jones), jemuž přidělili krycí jméno Švec; zdvořile sebevědomý Bill Haydon (Colin Firth), přezdívaný Krejčí; statečný Roy Bland (Ciarán Hinds), zvaný Voják; pokuřující Toby Esterhase (David Dencik) vystupující pod jménem Chudák; nebo samotný Smiley, zapsaný jako Žebrák? Jen tomu nejlepšímu špionovi je radno věřit. Režisér a herec Tomas Alfredson pochází ze Švédska a je tvůrcem řady krátkometrážních a celovečerních filmů. Natočil například snímky filmy Bert: Den siste oskulden (1995) nebo Čtyři odstíny hnědé (Fyra nyanser av brunt, 2004), snímek uvedený na MFF KV 2004 v rámci sekce Dny kritiků Variety. Mysteriózní horor Ať vejde ten pravý (2008) mu vynesl švédskou národní cenu pro nejlepší film, byl promítán také na filmovém festivalu v Rotterdamu a na newyorském festivalu Tribeca. V roce 2011 o sobě dal vědět špionážním dramatem Jeden musí z kola ven (Tinker Tailor Soldier Spy). Hudbu k tomuto titulu složil Alberto Iglesias, který je znám svou spoluprací s Julio Medemem a Pedro Almodóvarem. Jeho zatím posledním celovečerním filmem je thriller Sněhulák (The Snowman, 2017). V hlavní roli se představuje Michael Fassbender a film vznik podle stejnojmenné knihy norského spisovatele Jo Nesbøa.

John le Carré (1931–2020), vlastním jménem John Moore Cornwell, autor více než pětadvaceti knih, patří ke klasikům špionážního žánru. Jeho příběhy jsou inspirovány dlouholetou praxí u britské výzvědné služby z 50. a 60. let. Jeho kariéru ukončila aféra s Kimem Philbym, vysoce postaveným důstojníkem MI6 a agentem bývalé KGB, který prozradil Cornwellovu totožnost. Poté se le Carré věnoval jen psaní, jak řadě románů se svým nejznámějším hrdinou Georgem Smileym, tak knihám stojícím samostatně. Le Carrého proslavily zejména díla Špion, který přišel z chladu a Jeden musí z kola ven. Podle knihy Malá bubenice v roce 1983 vznikl film s Diane Keatonovou v hlavní roli, před dvěma lety pak seriál BBC. Le Carré zemřel 12. prosince v britském Truro.

Hrají: Gary Oldman, Colin Firth, Tom Hardy, Mark Strong, Ciarán Hinds, Stephen Graham, Benedict Cumberbatch, Simon McBurney, Roger Lloyd Pack, Kathy Burke, Christian McKay, David Dencik, Toby Jones, John Hurt, John le Carré, Konstantin Chabenskij, Světlana Chodčenkova, Jamie Thomas King, Laura Carmichael, William Haddock, Zoltán Mucsi, Stuart Graham, Gillian Steventon, Amanda Fairbank-Hynes, Jean-Claude Jay, Linda Marlowe, Arthur Nightingale, Philip Martin Brown, Rupert Procter, Aisling Hughes, Katrina Vasilieva, Eva von Mitzka, Tomasz Kowalski
Režie: Tomas Alfredson
Scénář: Bridget O'Connor, Peter Straughan
Kamera: Hoyte van Hoytema
Hudba: Alberto Iglesias
Střih: Dino Jonsäter
Znění: anglicky s českými titulky
Země: Velká Británie, Francie, Německo
Rok: 2011
Doba trvání: 2 h 2 min

Galerie

Zakoupení vstupenky