Kalendář akcí

Duben 2024
  
PoÚtStČtSoNe
1Po2Út3St4Čt56So7Ne
8Po9Út10St11Čt1213So14Ne
15Po16Út17St18Čt1920So21Ne
22Po23Út24St25Čt2627So28Ne
29Po30Út1St2Čt34So5Ne

Bhútán: Uzavřené království

Celodenní vstupenka na festival k zakoupení zde


Bhútán – tajemné uzavřené království, kde prý létají draci, v horách panuje Yeti a démoni řádně střeží každý horský průsmyk. Na domech zde stále nacházíme malované naturalistické penisy. Země přinesla světu koncept Hrubého Domácího štěstí. Jako první ve světě byl Bhútán „carbon negative“.

Buddhismus, ekologie a osvícená monarchie. Je však vše růžové i pod pokličkou? Lilia poprvé navštívila Bhútán před 12 lety na pozvání tehdejšího korunovaného prince. Od té doby v Bhútánu zažila mnohé, přátelství, tajemství, krádež, lásku a tuto zemi miluje dodnes. Pracovala tam v rámci několika firem i neziskových organizací, moderovala literární festival Mountain Echoes, provázela tehdejšího českého ministra kultury Hermana, koordinovala rekonstrukci 1 000 let starých chortenů v ženském chrámu Kila Gompa, hrála „turistku“ ve video klipech Tourist Council of Bhutan, prezentovala Bhútánskou módu na fashion week v Indii a dodnes navrhuje šaty z tradičních „kir“. Je zakladatelkou spolku přátel Bhútánu v ČR a spoluzakladatelkou NF Šťastné Česko inspirovaného Bhútánským HDŠ.

Přednáší: Zuzana Odleváková a Karel Janeček

Zuzana Odleváková

Veterinářka, cestovatelka a publicistka, která navštívila Bhútán poprvé v roce 2016. Království hřmícího draka ji učarovala natolik, že se vracela následující dva roky nejen jako turista, ale také jako host místní rodiny. V Bhútánu se dostala do míst, kam je turistům vstup pořád zakázán a navázala nadstandardní kontakty.

Spolu s Lilií Khousnoutdinovou založili projekt Osudový Bhútán, který má být nejenom zdrojem informací o tomto himalájském království, ale taky podporou projektů na obnovu a udržení místních tradic. Bhútán může být pro nás a naši společnost velkou inspirací.

Karel Janeček

Úspěšný matematik, podnikatel, pedagog, bojovník proti korupci a mecenáš v roce 1995 založil společnost RSJ, která je jedním z největších obchodníků na světových finančních trzích.

Roku 2011 s Bernardem a hercem Krausem založili Nadační fond proti korupci. Cílem je rozvoj etických hodnot demokratické společnosti a podpora projektů odhalujících korupci ve veřejné správě s rozsáhlým ekonomickým dopadem.

Nadační fond Karla Janečka Neuron podporuje projekty výzkumu v matematice, ekonomii i medicíně, mladé vědce v ČR i úspěšné české vědce, co se vrací ze zahraničí. Je spolumajitelem DOX a mecenášem festivalu Struny podzimu s propojením jazzu a klasiky, tradice a experimentu.

Vstupné na jednotlivé přednášky: 100,- Kč v předprodeji / 130,- Kč v den konání. (Jednotlivé přednášky budou v prodeji od 25. 1. 2023)

Pořadatel: MĚŠŤANSKÁ BESEDA PLZEŇ s. r. o.

Galerie

Zakoupení vstupenky