Kalendář akcí

Duben 2024
  
PoÚtStČtSoNe
1Po2Út3St4Čt56So7Ne
8Po9Út10St11Čt1213So14Ne
15Po16Út17St18Čt1920So21Ne
22Po23Út24St25Čt2627So28Ne
29Po30Út1St2Čt34So5Ne

8. den války

Je přesně týden od začátku války na Ukrajině, ale osm kamer se nachází ne uprostřed válečného dění, nýbrž v Praze s představiteli ukrajinské diaspory. V Česku dlouho žijí a pracují, ale na své kořeny mají silné vazby. Ruské válečné tažení na jejich domovinu jim ze dne na den převrátí svět vzhůru nohama, a každý na novou situaci reaguje po svém.
Skrze displeje mobilních telefonů se na ně přitom průběžně valí hrůzné výjevy z jejich rodné země, a oni si tak doslova v přímém přenosu ověřují, že před dějinami utéct nejde.
Celovečerní dokumentární debut ukrajinské režisérky Oksany Moiseniuk vznikl během jediného dne, a přenáší nás do doby, na kterou jen tak nezapomeneme – do prvních dnů novodobé války v srdci Evropy.

Vyjádření režisérky:
8.den války, vlastně, není o válce, ale o vlivu její začátků na ukrajinskou diasporu v Čechách. Ten nápad mě jako úder blesku zasáhl šestý den od ruské invaze, když jsem jako představitelka naší komunity byla nepřetržitě v kontaktu s dalšími Ukrajinci, dlouhodobě žijícími v ČR. Pořádali jsme humanitární sbírky, sháněli neprůstřelné vesty pro armádu a léčiva pro civilisty, vyzvedávali ukrajinské uprchlíky na hranicích, pomáhali jim s ubytováním a registrací atd. Na spánek nebyl čas… Veškerou hrůzu, strach a bezmoc z toho, co se děje v naší rodné zemi, jsme přetavili v konsolidaci sil a pomoc z českého týlu. A v jednu chvíli jsem si uvědomila, že žiju jako ve filmu a jako dokumentaristka prostě nemám právo to netočit!
Děj filmu se odehrává v České republice, ale takových Ukrajinců jsou v každém koutě světa tisíce. Ať ten dokument bude óda na ně. Na ty mé spoluobčany, kteří už dlouho žijí v zahraničí, ale jsou navždy propojení s Ukrajinou silnými a hlubokými kořeny.“

Režie: Oksana Moiseniuk
Kamera: Filip Strakoš, Barbara Aradská, Jan Šípek, Petr Salaba, Veronika Janečková
Střih: Šimon Špidla, Tomáš Bojar
Znění: v původním znění s českými titulky
Země: ČR
Rok: 2022
Doba trvání: 1 h 33 min
Pořadatel: FenomART s.r.o.

Galerie

Zakoupení vstupenky